Płockie Towarzystwo Muzyczne ogłasza zapisy do Społecznego Ogniska Muzycznego w roku szkolnym 2020/2021. Osoby zainteresowane proszone są o kontakt z sekretariatem PSM lub tel. 24 262 24 70.

Patron Konkursu

Prof. Mirosław Ławrynowicz (16.VI.1947-6.IV.2005)

 

Mirosław Ławrynowicz pochodzi z rodziny o tradycjach muzycznych. Studia skrzypcowe ukończył z wyróżnieniem w klasie Z. Brzewskiego Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Warszawie, a kontynuował je u J. Fourniera i W. Marschnera. Jest też absolwentem Wydziału Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Na swoim koncie ma szereg laurów zdobytych m.in. na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Współczesnej w Rotterdamie (1973), Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Monachium (1975), Międzynarodowym Podium Młodych Muzyków w Paryżu (1980), Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Belgradzie (1982). W 1987 roku otrzymał dyplom Ministra Spraw Zagranicznych za wybitne zasługi w propagowaniu polskiej kultury za granicą.

Artysta występował jako solista i kameralista w Polsce, Austrii, Bułgarii, Czechach, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Jugosławii, na Kubie, na Węgrzech, w Szwecji, we Włoszech, w Niemczech i USA. Dokonał licznych nagrań archiwalnych w Finlandii, Holandii, Niemczech, Francji i dla Programu II Polskiego Radia oraz nagrań płytowych w Polsce i Holandii. Prowadził też działalność wydawniczą, przygotowując do druku utwory K. Lipińskiego i H. Wieniawskiego.

Obok działalności koncertowej Mirosław Ławrynowicz zajmował się również pracą pedagogiczną, od 1975 roku przeszedł kolejne stopnie kariery pedagogicznej w warszawskiej Akademii Muzycznej, otrzymując w 1997 roku tytuł profesora zwyczajnego. Prowadził też kursy muzyczne w kraju i za granicą m.in. w Kolster-Schöntal i Goch (Niemcy), dla studentów Uniwersytetu Montclair w New Jersey (USA), dla studentów z Japonii w warszawskiej Akademii Muzycznej. Od 1993 roku był dyrektorem artystycznym i naukowym Kursów Muzycznych w Łańcucie oraz kierownikiem artystycznym Warsztatów Artystycznych w Zakopanem.

Mirosław Ławrynowicz był jurorem szeregu konkursów muzycznych m.in. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Rodziny Grobliczów w Krakowie, Konkursu Młodych Skrzypków im. S. Serwaczyńskiego w Lublinie, Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego w Kloster-Schöntal, Międzynarodowego Konkursu im. K.Szymanowskiego w Łodzi. Był też członkiem Rady Programowej PWM w Krakowie i członkiem Kolegium Wydawniczego przy Centrum Edukacji Artystycznej. Od 1994 roku pełnił funkcje Prezesa Polskiej Sekcji Międzynarodowego Stowarzyszenia Nauczycieli Gry na Instrumentach Smyczkowych.

Słowo prof. Mirosława Ławrynowicza

Wyrażam moje szczególne zadowolenie, że I Międzynarodowe Spotkania Młodych Skrzypków odbędą się w przepięknej scenerii miasta Płocka.

Tego rodzaju spotkania służą wymianie doświadczeń, umiejętności oraz nawiązywaniu kontaktów i przyjaźni między przyszłymi artystami sztuki skrzypcowej.

Muzyka należy do najpiękniejszych i najbardziej wartościowych zdobyczy ludzkości, a jej uniwersalny język pomaga zbliżyć ludzi różnych narodowości.

Życzę wszystkim uczestnikom wspaniałych występów i wielu niezapomnianych wrażeń z pobytu w Polsce.